Michał Bylina

Nasz patron urodził się 18 I 1904 r. w Worsówce pod Malinem, na Ukrainie. Już w latach chłopięcych żywo interesował się historią Polski, szczególnie zaś historią wojska polskiego. Urodzony na obczyźnie uczył się w rosyjskich szkołach, a więc ojczyste dzieje poznawał z domowych opowieści, czytając książki i oglądając reprodukcje obrazów wielkich mistrzów pędzla: Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków.

Po pierwszej wojnie światowej, w 1921 roku, Michał Bylina przyjechał do Warszawy i podjął studia malarskie i graficzne w Szkole Sztuk Pięknych. Tu również pełnił służbę wojskową w l Pułku Szwoleżerów. Jak przystało na malarza batalistę, żołnierską praktykę odbywał więc w kawalerii. Historię wojska, dawnej broni, mundurów, poznawał studiując zbiory Muzeum Wojska Polskiego. Po uzyskaniu dyplomu Szkoły Sztuk Pięknych zaczął tworzyć pierwsze wielkie kompozycje historyczne, a równocześnie rozpoczął współpracę z Instytutem Wydawniczym „Nasza Księgarnia” oraz z redakcjami „Płomyczka” i „Płomyka”,wykonując ilustracje do książek i czasopism dla dzieci.

bylina kalewala 2 768x678

Podczas II wojny światowej porucznik Michał Bylina brał czynny udział w walkach. W boju pod Chorzelami (niedaleko Mławy) został ranny, a uniknąwszy niewoli, przystąpił do Związku Walki Zbrojnej. Przez całą wojnę pełnił konspiracyjną służbę w Armii Krajowej. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim, odnosząc ciężkie rany podczas walk na Mokotowie.

Zaraz powojnie, w zburzonej Warszawie, ponownie rozpoczął pracę w organizującym się na nowo Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”. Podjął się także prowadzenia wykładów jako profesor Akademii Sztuk Pięknych.

057 Micha Bylina

Po 1950 roku rozpoczął się najważniejszy okres twórczości malarskiej Michała Byliny. W jego pracowni powstawały coraz to nowe obrazy, ukazujące tysiącletnią tradycję oręża polskiego – od czasów pierwszych Piastów aż po II wojnę światową. Powstawały wielkie kompozycje malarskie, a także ilustracje do legend i baśni oraz cykl ilustracji historycznych. Wiele z nich trafiło do książek i czasopism dziecięcych, do szkolnych podręczników, pomagając uczniom młodszych klas w poznawaniu ojczystych dziejów.

Dzieła malarskie Michała Byliny zdobią dziś sale Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie. Michał Bylina – i jako artysta, i jako żołnierz – dobrze zasłużył się ojczyźnie. Wzbogacaniu wiedzy o historii Polski poświęcił cały swój talent i wiele lat pracy. A gdy podczas wojny trzeba było stanąć w obronie ojczyzny, znalazł się w pierwszym szeregu walczących — jak ci dawni obrońcy Rzeczypospolitej, których pamięć utrwalał na swoich obrazach.

bylina

Portret Michała Byliny.
Dar artysty Ludwika Maciąga dla Szkoły Podstawowej nr 310.

056 Na wystawie Wydział Malarstwa. Od lewej Ludwik Maciąg Micha Bylina i Jan Betley

Michał Bylina (w środku) na wystawie na Wydziale Malarstwa z Ludwikiem Maciągiem i Janem Betleyem.

WYBRANE DZIEŁA MICHAŁA BYLINY

• 1952 – Komuna Paryska (olej, 142 X 205 cm) w zb. MWP.
    • 1953 – Lenino (olej, 141 X 210 cm), w zb. w ZSRR; replika w zb. MWP.
    • 1954 – Czerwony Pułk Warszawy (olej, 141 X 210 cm), w zb. MWP.
    • 1956 – 2.Y.1945 w Berlinie (olej, 140 X 200cm), w zb. w ZSRR.
    • 1956/59 – Prace z cyklu ilustracji do dziejów Polski (mal. temperą w form. 14 X 16 lub 23 X 16 cm).
    • 1959 – Wrzesień (olej, 140 X 200 cm), w zb. MWP.
    • 1961 – Legnica (tempera, 47 X 63 cm), w zb. MWP.
    • 1962 – Bitwa pod Sans Souci (tempera, 140 X 200 cm) w zb. Muz. PPR.
    • 1963 – Nysa (tempera, 140 X 200 cm), w zb.MWP.
    • 1965 – Kołobrzeg (olej, 100 X 128 cm), w zb. MWP.
    • 1965 – Białystok 1905 r. (tempera, 140 X 200cm), w zb. Muz. PPR.
    • 1966 – Mieszka na cedyńskich wzgórzach (olej,54 X 65 cm), w zb. MWP.
    • 1968 – Cedynia (olej, 54 X 65 cm), w zb. MWP.
    • 1968 – Odra (olej, 140 X 200 cm), w zb. MWP.
    • 1972 – Bitwa nad Bzurą – Wólka Węglowa(olej, 90 X 120 cm), w zb. MWP.
    • 1973 – Goniec do leśnych (olej, 138 X 172cm), w zb. MWP.
    • 1974 – Gdańsk (olej, 138 X 172 cm), w zb. MWP.
    • 1976 – Kościuszko -pod Saratogą (olej, 90 X 120 cm), w zb. MWP.
    • 1977 – Portret Jaroslawa Dąbrowskiego (olej,120 X 90 cm), w zb. MWP.

sztaluga i paleta

Sztaluga i paleta Michała Byliny (oryginały)

bylina boleslawowa druzyna

Bolesławowa drużyna, olej